Koty - co to jest? Koty wszystko co warto wiedzieć
Koty to udomowione ssaki z rodziny Felidae, które od tysięcy lat towarzyszą ludziom. Najbliższym dzikim przodkiem kota domowego jest kot nubijski (Felis silvestris lybica). Koty występują w wielu rasach, które różnią się między sobą wielkością, kształtem ciała, umaszczeniem, temperamentem i przeznaczeniem. Niektóre rasy zostały wyhodowane do konkretnych zadań, takich jak polowanie na gryzonie, towarzystwo czy praca w gospodarstwach rolnych. Koty są znane ze swojej niezależności, zwinności i zdolności do nawiązywania silnych więzi z ludźmi. Są również wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, od pracy w gospodarstwach rolnych po terapię i wsparcie osób niepełnosprawnych.
Polecane produkty Koty dla zwierząt domowych
Koty to 9467 pasujących produktów dla zwierząt. Przeglądasz stronę 1 z 789 dostępnych, prezentujących gamę produktów Koty oraz strony z jedzeniem dla zwierząt.
KotyZabawki Dla KotaAkcesoria Wspierające Sprawność FizycznąZabawki
Tiaki Fantasy Zabawka Dla Kota, Jednorożec - 1 Szt.
Kiedy dziki kot został udomowiony i jak do tego doszło? Krótka historia kota domowego
Na przestrzeni setek lat ewolucja życia na Ziemi w końcu doprowadziła do tego, że w królestwie zwierząt pojawiły się dzikie koty, a z czasem zostały one udomowione przez człowieka. Chcąc poznać zachowania kotów oraz to jak z nimi postępować warto pierw pochylić się nad historią tych zwierząt oraz ciekawostkami z ich codziennego życia.
Ewolucja dzikich kotów na przestrzeni milionów lat. Kim byli praprzodkowie kotów domowych na Ziemi? Podobnie jak psy, również koty zasiedliły Ziemię przed człowiekiem. 60 - 50 milionów lat temu, gdy nie było już dinozaurów, pojawiły się dogodne warunki do życia dla przodków kotów (licznie rozwinęły się ssaki). Były to Miacidae, rodzina zwierząt żyjących na drzewach podobnych do łasic. Mając mocne i ostre kły polowały na innych roślinożerców. Dopiero z Miacidae wyodrębniły się z czasem dwie kolejne rodziny zwierząt. Jedna to Aeluroidea, dając początek m. in. kotom oraz druga rodzina drapieżników Arctoidea dając początek m. in. psom.
Szczególnie interesująca jest dla nas rodzina kotów, która początek ma z linii Aeluroidea. Ci praprzodkowie wyglądem zbytnio nie różnili się od współcześnie znanych nam kotów. Jedynym odstępstwem był tygrys szablozębny, ale ten wyginął 11 000 lat temu, na końcu epoki lodowcowej. Charakteryzował się dużymi kłami o długości przeszło 20 cm i polował na innych roślinożerców, atakując ich znienacka.
Współcześnie znana nam linia kotów wyodrębniła się natomiast 9 milionów lat temu, kiedy pojawił się ssak przypominający dzisiejszego kota domowego. Ten przedstawiciel dał początek 26 różnym gatunkom kotów (rodzaj Felis). Zaliczamy do nich m. in. serwala, pumę, ocelota, lwa, tygrysa, jaguara i panterę.
Pierwsze ślady w przeszłości udomowienia kota przez człowieka? Co było tego przyczyną?
Ponadto do rodziny kotów należy żbik, który zamieszkuje spory obszar od Europy po Azję. Natomiast w Afryce i na półwyspie Arabskim występuje gatunek kota nubijskiego, przez niektórych specjalistów uważany za podgatunek europejskiego żbika. Nie zmienia to faktu, że kot nubijski uważany jest za bezpośredniego przedstawiciela kota domowego, od którego rozpoczęła się partnerstwo z człowiekiem. W niektórych źródłach podaje się, że to żbik dał początek tej historii, choć może to wynikać wspólne krzyżowanie się tych dwóch gatunków zwierząt.
Żbik to zwierzę, które preferuje obszary mocno zalesione i skaliste co wpływa na jego liczne występowanie w górskich lasach. Już sam wygląd Żbika przypomina kota domowego, ze względu na ubarwienie sierści i kształty. Jest jednak nieco większy i masywniejszy, a szczególnie odróżnia go od kota domowego większa głowa.
Podobnie wygląd kota nubijskiego nawiązuje do znanego człowiekowi kota domowego. Różnica jest jednak w tym, że jest on większy z proporcjonalnie większymi uszami. Kot nubijski posiada szare futro z widocznymi pręgami i plamkami. Głównym pokarmem tego kota są małe gryzonie i ptaki, a spotkać go można na otwartych przestrzeniach.
Samo słowo kot pochodzi z północnej Afryki, gdzie Nubijczycy używali słowa kadiz na określenie myszołowa o aksamitnych łapach. Zatem kiedy człowiek zajął się rolnictwem, a szczególnie uprawą zboża, stali się oni partnerami. Przechowywane zboże przyciąga myszy, a te są pokarmem dla kotów. Z czasem dostrzeżono tą zaletę i człowiek zaczął wykorzystywać kota do tępienia tych szkodników. W zamian za pomoc człowiekowi, kot otrzymywał pokarm oraz opiekę w jego domu. Zapewne ta umiejętność kota spowodowała, że z czasem został on udomowiony. Pierwsze udomowienia kota miały miejsce w starożytnym Egipcie, gdzie lubowano się we wszelkiej maści zwierzętach. Działo się to na długo przed tym jak udomowiono psa, krowę czy owcę.
Początkowo kot był czczony w starożytnym Egipcie i to do tego stopnia, że za jego wywóz groziły kary. Dlatego kot nie rozprzestrzeniał się po świecie starożytnym tak szybko. Jeśli Egipcjanom udało się namierzyć kota gdzie indziej to byli skłonni nawet go odkupić. Ale już w basenie Morza Śródziemnego wiedziano, że kot to najlepsze zwierzę do zwalczania plag myszy i można go było wykorzystywać do ochrony spichlerzy. Z czasem pojawił się w Grecji, ale już w Imperium Rzymskim dość późno bo dopiero w IV wieku naszej ery. To pozwoliło z upływem czasu wywędrować kotu domowemu na północ Europy. Również na starym kontynencie kot cieszył się szacunkiem. W Walii wprowadzono nawet prawo, dzięki któremu karano za zabicie kota lub jego kradzież. Jak wszędzie w tamtych czasach, kot pełnił rolę obrońcy spichlerzy ze zbożem. Pojedynczy kot potrafił dziennie upolować nawet tuzin myszy i kilka szczurów.
Kot domowy i stosunek człowieka do tego zwierzaka?! Jak kot stał się jednym z ulubieńców ludzi? Choć kot został udomowiony przez człowieka stosunkowo wcześnie, to mimo wszystko nie od zawsze ceniono sobie jego obecność w towarzystwie. Jeszcze w XIX wieku kota traktowano z pogardą, zwłaszcza w kręgach zoologów. Kota uważano za zwierzę nie posłuszne człowiekowi, które raczej lubiło towarzyszyć kobietom niż mężczyznom. W przeciwieństwie do psa, który był symbolem mężczyzny. Nawet współcześnie, kot ma wśród niektórych osób poważanie zwierzęcia obłudnego, przebiegłego i złośliwego.
Współcześnie udomowiony kot żyje praktycznie na każdym kontynencie i jest ulubionym zwierzęciem domowym. Dlaczego koty stały się ulubionym towarzyszami człowieka? Po pierwsze stosunkowo łatwo jest je pielęgnować, mogą żyć stosunkowo długo bez towarzystwa. Dodatkowo nie trzeba ich wyprowadzać na spacer i można powiedzieć, że są to zwierzęta czyste z natury.
Polecamy blisko 22 000 produktów zoologicznych dla zwierząt
Darmowa dostawa przy zamówieniach już od 99 zł
Bogata oferta produktów dla psów i kotów oraz innych zwierząt domowych