Leonzoo
    

Jakie są różnice w karmieniu psów oraz kotów? Co wiemy o żywieniu zwierząt domowych? | Leonzoo.pl

Marcin Jankowski | Leonzoo.pl → 31/10/2024 (21:45) → 11/11/2024 (16:51)Choć może się to wydawać naturalne, to jednak dobrze skomponowana dieta dla psa czy kota powinna składać się z odpowiednio dobranych składników odżywczych w określonych ilościach, aby uniknąć nadmiaru bądź niedoboru pokarmu. Właściciel psa czy kota powinien posiadać także umiejętność przygotowywania posiłków o odpowiedniej wartości energetycznej przy jednoczesnym zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania pokarmowego.

Jakie są różnice w karmieniu psów oraz kotów? Co wiemy o żywieniu zwierząt domowych? Dobrze skomponowana dieta powinna składać się z dobranych składników odżywczych w określonych ilościach, aby uniknąć nadmiaru bądź niedoboru pokarmu

Jaki wpływ na dietę i sposób podawania pokarmu ma gatunek zwierzęcia?

Psy należą do grupy zwierząt z założenia mięsożernych, jednak na przestrzeni setek lat na ich pokarm składały się także pokarmy roślinne. Zatem możemy mówić, że są to zwierzęta wszystkożerne, w przeciwieństwie do kotów. Te drugie żywią się w dużym stopniu mięsem i podobnie to wyglądało na przestrzeni ich całej ewolucji. Potwierdzeniem tego są odmienne uzębienia psów i kotów. Choć psy podobnie jak koty posiadają siekacze i kły, to oprócz nich dochodzą do tego przedtrzonowce i trzonowce umożliwiające żucie pokarmu i jego rozkruszanie. Podtrzymuje to tezę, że psy w odróżnieniu od kotów zdolne są do jedzenia w większym stopniu warzyw składających się na bardziej różnorodną dietę.

Choć oba gatunki zwierząt należą do tej samej grupy - mięsożernej - to jednak sposób i przebieg udomowienia psów i kotów sprawił, że te pierwsze określamy jako zwierzęta względnie mięsożerne, a drugie jako bezwzględnie mięsożerne. Idąc jeszcze dalej w diecie psów mogą się znaleźć również rośliny dlatego w eksperckiej literaturze, określa się je mianem zwierząt wszystkożernych.

Do głównych składników pokarmowych zwierząt należą woda, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i węglowodany. Przy tym podając pożywienie psu i kotu musimy zaspokoić również jego zapotrzebowanie na energię. Co ważne wszystkie wymienione wcześniej składniki muszą ze sobą współgrać, aby organizm zwierząt odpowiednio pracował a zwierzę było zdrowe. Dlatego w celu dostarczenia dla psa i kota pełnowartościowego pokarmu, należy wiedzieć jakie składniki trzeba podać oraz w jakich ilościach, a w dodatku muszą one ze sobą odpowiednio współgrać w kompletnej i zbilansowanej diecie.

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania poszczególnych składników odżywczych w karmach serwowanych psom i kotom, w skrócie postaram się przedstawić najważniejsze informacje z nimi związane. Należy wiedzieć, że ubytek od 10% do 15% wody w organizmie tych zwierząt może prowadzić do ich śmierci. Karmy gotowe do kupienia w sklepach zawierają wodę i z tego względu dzieli się je na karmy mokre / wilgotne (68% - 83% zawartości wody), karmy półwilgotne / półsuche (23% - 40% zawartości wody) i karmy suche (od 3% do 10% zawartości wody). W odróżnieniu od karm gotowych, pokarmy przygotowywane samemu w warunkach domowych, zawierają one zmienną liczbę wody. Przyjmuje się, że przykładowo mięsem z ryżem wzbogacone warzywami zawiera około 60% - 70% wody. Źródłem energii w pokarmach u psów są z węglowodanów i tłuszczy. U kotów energia pozyskiwana jest z kolei z białek i tłuszczy. Zwierzęta te w pierwszej kolejności zaspokajają swoje zapotrzebowanie energetyczne z wszystkich dostarczonych składników odżywczych. U małych i starszych psów można skrapiać wodą karmy granulowate, aby ułatwić spożycie. Dodatkowo podnosi to smakowość takiej karmy. Większa zawartość tłuszczu w karmach (do około 40%) sprawia, że jest ona bardziej smakowita dla zwierząt domowych. W przypadku karm gotowych z małą zawartością tłuszczy, smakowitość podnoszona jest przez zawarte w nich białko. Istotne jest także to, że karmy wysokobiałkowe z małą zawartością tłuszczy powodują u dużych psów rozwój masy mięśniowej bez zbędnego rozrostu tkanki tłuszczowej.

Z ciekawostek można nadmienić, że psy rozpoznają 5 smaków. Chodzi o smak słony, słodki, gorzki, kwaśny i tzw. smak mięsny. Koty, w odróżnieniu od psów, rozpoznają jedynie 4 smaki - słony, gorzki, kwaśny i tzw. smak mięsny. Czyli pozbawione są odkrywania smaku słodkiego.

Na stronach internetowych organizacji zrzeszających producentów karm dla psów i kotów można znaleźć tabele z wartościami sugerowanymi, w jakich ilościach podawać poszczególne składniki pokarmowe tak aby nie doprowadzić do ich niedoboru lub nadmiaru w diecie. Musisz wiedzieć, że podane wartości to minimalna zalecana porcja, a podanie składnika w mniejszych ilościach może grozić jego niedoborem w organizmie. Ponadto dla wybranych składników, niekiedy określa się także wartości maksymalne i najwyższą dopuszczalną. Wartość maksymalna danego składnika pokarmowego dla psa lub kota to taka, która nie ma dla nich szkodliwego wpływu. Co prawda istnieje możliwość jej przekroczenia i nie powinno mieć to szkodliwego wpływu, ale nie powinno się tego robić. Natomiast wartość najwyższa dopuszczalna to taka, której kategorycznie nie wolno przekraczać podając składnik pokarmowy w diecie zwierząt.

Z czego wynikają różnice w żywieniu psów i kotów?

Choć pies i kot to zwierzęta udomowione od tysięcy lat, to jednak proces ten wyglądał nieznacznie inaczej, co ostatecznie miało wpływ na różnice w żywieniu jednych i drugich. Udomowienie psów i kotów sprawiło, że częściowo ich instynkty zdobywania pokarmów uległy częściowemu zatraceniu. Zwierzęta te po prostu uzależniły się od człowieka, który zaczął przygotowywać jego codzienną dietę.

Po pierwsze pies został udomowiony jako pierwszy przez człowieka 17 000 - 12 000 lat temu, a kot 9 500 lat temu. Człowiek próbował udomowiać kota na wzór psa, a potem czerpać zasady postępowania wobec kota od psów. Nie mniej jednak już same różnice w budowie obu gatunków zwierząt pokazują, że różnią się one od siebie. Do tego dochodzi także różnica w fizjologii i metabolizmie psów oraz kotów.

Koty żyjące w naturze polowały samotnie (jedynie lwy polują w stadzie), co sprawiało że poszukiwał on zdobyczy małej, aby móc ją samemu upolować, a na dodatek zjeść. W praktyce żywił się on ptakami i małymi ssakami. Również budowa anatomiczna kota jest do tego przystosowana, objawiająca się w ostrych zębach i szorstkim języku czyli tak aby łatwo można było rozdrobnić zdobycz.

Psy natomiast polowały w stadzie. Pozwalało to na upolowanie większej zdobyczy oraz nauczyło psy do życia w stadzie i nauczyło je innych zachowań społecznych. Psy potrafią korzystać z białka zwierzęcego i roślinnego, natomiast koty tylko z białek pochodzenia zwierzęcego. Do najistotniejszych różnic żywieniowych pomiędzy psem a kotem można podać to, że koty mają odmienną przemianę energii i glukozy. Ponadto koty mają większą wrażliwość na niedobór argininy w swoim organizmie. Koty mają także od psów większe zapotrzebowanie na białko, taurynę, kwas archaidowy i witaminę A.

Ile razy dziennie należy karmić psa i kota? Jakie mogą być skutki niedożywienia u zwierząt domowych?!

Psy i koty mają krótkie jelito w stosunku do długości swojego ciała, a cały układ pokarmowy różni się od tego jaki mają inne zwierzęta, a także człowiek. Efektem tego jest szybkie trawienie pokarmu u psów i kotów. Zatem zwierzęta te powinny otrzymywać bardzo dobrej jakości karmę (pokarm) i w dodatku łatwostrawną, aby lepiej ją przyswajały!

Psy powinny otrzymywać pokarm 2 - 3 razy dziennie. Jako, że jest to względny mięsożerca, powinien się składać z węglowodanów, białek i tłuszczy. Posiłki powinny być podawane w dużych objętościach.

Koty powinny otrzymywać pokarm często w małych ilościach. Kot jako bezwzględny mięsożerca powinien otrzymywać posiłek białkowo - tłuszczowy. Należy go podawać od 19 do 22 razy na dobę. Tym samym powinien on być mały objętościowo.

Dlaczego nie powinno się karmić psa i kota raz dziennie? W przypadku psów karmienie ich raz dziennie prowadzi do niedoboru różnych składników, w efekcie mogą pojawić się zaburzenia trawienia, biegunki, a także psy nabawią się rozszerzenia i skrętu żołądka. U kotów rzadkie karmienie w ciągu dnia to możliwość pojawienia się chorób dolnych dróg moczowych.

Co wpływa na wielkość dawki pokarmowej u psów i kotów?

Można wyróżnić dwie grupy czynników, które mają wpływ na to jak duże dawki pokarmu spożywane są przez zwierzęta domowe - m. in. psy oraz koty. Grupuje się wedle podziału: czynniki wewnętrze i czynniki zewnętrzne.

Do czynników wewnętrznych zaliczamy ośrodek głodu i sytości. Czyli to one decydują jak dużą dawkę pokarmu będzie spożywał pies czy kot. Ośrodek głodu powoduje, że zwierzęta te będą poszukiwały pokarmu i go spożywały, natomiast ośrodek sytości informuje zwierzę, żeby zaprzestał spożywania pokarmu. Obydwa ze sobą współgrają, na prostej zasadzie. Jeśli jeden pracuje, to hamuje działanie drugiego.

Natomiast do czynników zewnętrznych zaliczymy smakowitość pokarmu, jego dostępność oraz ilość dostępnego pokarmu. Przykładowo psy, jeśli będą miały dostępne duże ilości pokarmu przez dłuższy okres czasu to będą się nadzwyczajnie przejadały, nie ograniczając jego spożywania. W praktyce psy i koty preferują karmy wilgotne, w pierwszej kolejności chodzi o takie w sosie, potem w galarecie, dalej jako pasztety i ostatecznie musy. To czy zwierzęta domowe będą jadły karmy gotowe czy posiłki przygotowywane sposobami domowymi, zależy od ich przyzwyczajenia i zapamiętania smaków. Jeśli pies czy kot nie był nigdy karmiony posiłkami przygotowywanymi samemu będzie mu ciężko nagle przestawić się z karm gotowych.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej sytuacji, która może mieć wpływ na ilość spożywanego pokarmu przez zwierzęta, szczególnie widać to u psów. Chodzi dokładnie o sytuację, kiedy psy jedzą pokarm w większej grupie. Psy mogą konkurować o dostępny pokarm i jeść go w większych ilościach. Z drugiej strony osobniki, które mają słabszą psychikę lub są niezrównoważone psychicznie, mogą się wtedy zablokować całkowicie i przestać jeść czego przyczyną jest stres.

#Składniki Pokarmowe #Zwierzęta #Odżywianie #Żywienie #Choroby #Psy #KotyNajnowsze poradniki →

Odkrywaj najlepsze produkty dla psów i kotów, małych zwierząt oraz ptaków!

Z Leonzoo.pl masz możliwość kupić wyselekcjonowane karmy dla psów i kotów oraz suplementy diety, a także witaminy w postaci różnych produktów dla innych zwierząt domowych. Nasza gama produktów to artykuły żywieniowe, akcesoria nie tylko dla psów i kotów, ale również dla ptaków, małych zwierząt oraz wszystko co wiąże się z akwarystyką.

Karma mokra dla psaKarma sucha dla psaKarma mokra dla kotaKarma sucha dla kota *** PsyKotAkcesoriaAkwarystykaKarma mokraKarma suchaMałe zwierzętaObrożePrzysmakiPtakiSmyczeSuplementy i zdrowieTransporteryWitaminyZabawkiKarmy dla psów i kotów →


Polecamy blisko 14 000 unikalnych produktów dla zwierząt


Darmowa dostawa przy zamówieniach już od 99 zł


Liczne promocje i wiele możliwości oszczędzania na zakupach!

Strona główna O serwisie Źródła wiedzy i autorzy Pomoc Regulamin serwisu Polityka prywatności Blog z poradnikami Najnowsze produkty Najnowsze kategorie Najnowsze marki Wszystkie regiony Oferty lokalne Kontakt Twitter Facebook Linkedin Instagram Threads
(c) 2024 leonzoo.pl / info@leonzoo.pl / +48 696 426 746 / Polska