Z czego produkuje się gotowe karmy dla psów i kotów? Poznaj surowce zastosowane w karmach gotowych.
Marcin Jankowski | Leonzoo.pl → 28/07/2024 (23:27) → 05/08/2024 (13:48)Poznaliśmy już podstawowe informacje o karmach gotowych dla psów i kotów oraz ich rodzaje, które zostały opisane na stronie głównej. Teraz należy omówić bardziej szczegółowo surowce wykorzystywane do ich produkcji, aby jeszcze lepiej zrozumieć skład każdej karmy dostępnej w sprzedaży w sklepach zoologicznych. To jakie surowce i w jakiej ilości zostaną użyte, decyduje o pokryciu składników odżywczych. Zestawienie wszystkich ich razem decyduje w ostateczności o dostarczeniu psom czy kotom pełnowartościowego posiłku każdego dnia.
Dlaczego wybór surowców do produkcji gotowych karm dla psów i kotów ma tak duże znaczenie?
W produkcji karm dla psów i kotów stosowanych jest cała gama surowców, ale do podstawowych należą mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, surowce pochodzenia roślinnego, dodaje się ponadto dodatki mineralne i witaminowe. Na liście surowców odnaleźć można także związki biologiczne czynne. Odpowiednio zestawione w diecie, w szczególności w karmie, pozwalają na odpowiedni wzrost i rozwój zwierząt. Co ważne dobrze zestawiona dieta psów i kotów pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie dorosłych osobników. Sam dobór rodzajowy składników w karmie to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest to aby użyte surowce były najwyższej jakości odżywczej, były bezpieczne mikrobiologicznie oraz odznaczały się brakiem zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych.
Wielokrotnie już wspominałem w dotychczasowej publikacji o wartości odżywczej ale do tej pory nie udało się jej należycie zdefiniować. Zatem wartość odżywczą pokarmu rozumiemy jako jego zdolność do pokrycia wszystkich potrzeb organizmu. W głównej mierze wpływ na to mają składniki odżywcze użyte w karmie, ich zbilansowanie, strawność i wchłanialność. Dzięki temu wszystkiemu wiemy jaki jest stopień pokrycia przez produkt dziennego zapotrzebowania na energię dla psów czy kotów, przy zachowaniu ich zapotrzebowania na dany składnik odżywczy. Wartość energetyczną produktu rozumie się jako ilość energii możliwej do dostarczenia organizmowi po przemianach trzech głównych składników - węglowodanów, białek i tłuszczy. Według dostępnych tabel określa się, że psy i koty w 1 gramie węglowodanów lub białek otrzymują 3,5 kcal (15,65 kJ). Natomiast 1 gram tłuszczu to 8,5 kcal (35,58 kJ).
Oprócz podanych wyżej surowców, duży wpływ na całokształt wartości odżywczej karmy wpływ ma także strawność. Rozumie się przez to odpowiednie rozłożenie w przewodzie pokarmowym zwierząt poszczególnych składników, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Naturalne jest, że zwierzęta mięsożerne powinny mieć w swojej diecie obowiązkowo mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego co wynika ze składu aminokwasów, stosunek ilościowy kwasów tłuszczowych oraz upodobania smakowe psów i kotów. Surowce te zapewniają w codziennej diecie niezbędne składniki dla zwierząt mięsożernych.
Ponadto poszczególne składniki w karmach dla zwierząt można oceniać pod kątem wartości biologicznej jako jedno z kryteriów wartości odżywczej. Każdy składnik karmy musi zapewnić organizmowi kota czy psa zdolność do odbudowy tkanek, umożliwić przebieg procesów fizjologicznych, a przede wszystkim dostarczyć odpowiednią ilość wymaganej energii.
Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego jako najważniejszy składnik diety zwierząt
Głównym składnikiem pokarmu dla zwierząt domowych - kotów i psów - jest mięso, zawierające białko i tłuszcz. Decydują one o walorach smakowych i technologicznych mięsa w wyprodukowanej już karmie. Mięso to nic innego jak wszystkie części zwierząt rzeźnych oraz łownych, które nadają się do spożycia przez człowieka. Mięso pochodzi z bydła, trzody chlewnej, owiec, kóz, zwierząt nieparzystokopytnych, drobiu, królików, zwierząt łownych, strusi, nutrii.
Mięso to mięśnie szkieletowe ptaków i ssaków zdatne do spożycia przez ludzi, wraz z tkanką. Ilość tłuszczu i tkanki łącznej musi mieścić się w określonych wartościach, a w dodatku takie mięso musi być składnikiem innego produktu spożywczego. Dla wszystkich zwierząt oprócz królików i trzody chlewnej, maksymalna ilość tłuszczu musi wynosić 25% i tkanki łącznej 25% w mięsie. Odpowiednio dla królików i trzody chlewnej wartości te przedstawiają się inaczej i maksymalne ilości na zawartość zostały ustalone na 30% tłuszczu i 25% tkanki łącznej. Pod względem prawnym definicja mięsa zakłada, że nie będzie ono mięsem jeśli zostało oddzielone mechanicznie - oddzielenie tkanek od kości. Wyjątkiem są tu kości głowy, odcinków dalszych kończyn poniżej stawów, kręgosłupa przeżuwaczy, kręgów ogonowych świń, przeznaczone do dalszego przetwórstwa.
W mięsie występuje tkanka mięśniowa, tkanka łączna i tkanka tłuszczowa w różnych ilościach w zależności od gatunku, płci, wieku oraz utuczenia danego rodzaju zwierząt hodowlanych. O wartości odżywczej mięsa decyduje tkanka mięśniowa z różnego rodzaju komórkami, których ilość i rodzaj ma wpływ na ten czynnik. Najważniejszym składnikiem tej tkanki są włókna mięśniowe. W tkance tej dla zwierząt rzeźnych możemy wyróżnić 16% - 22% białka. To właśnie białka z tej tkanki posiadają zdolność wiązania wody i emulgowania tłuszczy, o czym wspomniałem w procesie produkcji karmy dla psów i kotów. Reszta białek zawartych w mięsie znajduje się w tkance łącznej.
Oprócz wspomnianych białek, mięso zawiera również inne związki zwane azotowymi, które są produktami przemiany materii. Charakteryzują się one dużą ilością azotu i dobrze rozpuszczają się w wodzie. Związki azotowe, o których mowa nie są białkami i nie decydują o wartości odżywczej mięsa, ale za to mają wpływ na jego smak i zapach.
W mięsie, które jest jednym z kilku surowców wykorzystywanych do produkcji karm gotowych, występują także węglowodany średnio w 1-1,5% jego objętości. Jest to stosunkowo mało. Na zawartość, w sensie ilość węglowodanów, wpływ ma rodzaj mięsa, gatunek zwierzęcia, wiek zwierzęcia, odżywianie zwierzęcia przed ubojem oraz postępowanie z mięsem już po uboju.
Tłuszcze odznaczają się wysokimi wartościami odżywczymi i są cennym składnikiem każdej diety dla zwierząt domowych. Tłuszcz odkłada się w zwierzętach rzeźnych, zastępując tkankę łączną w tkankę tłuszczową. Odkłada się w kilku miejscach - wyróżniamy tłuszcz międzymięśniowy, śródmięśniowy, mięśniowy i śródwłókienkowy. Mimo wszystko, to śródmięśniowy w dużym stopniu odpowiada za walory smakowe mięsa.
O właściwościach fizycznych i biologicznych tłuszczu zwierzęcego decydują kwasy tłuszczowe. Ich skład różni się od tego, jak żywione było było dane zwierzę. Zazwyczaj, aby odżywianie zwierząt ubojnych było efektywne i dawało efekty profilaktyczne i prozdrowotne, pasze dla nich zawierają siemię lniane, wytłoki rzepaku, ziarna słonecznika, soję i dla wybranych gatunków zwierząt stosuje się otoczkę kazeinową.
CLA będący skoniugowanym dienem kwasu lindowego to bardzo cenny składnik mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ma on prawdopodobnie działanie przeciwnowotworowe, stabilizujące odporność insulinową, redukuje stany zapalne, a u ludzi zapobiega otłuszczeniu.
#Psy #Koty #ŻywienieKarmy dla psów i kotów →Najnowsze poradniki → (c) 2024 leonzoo.pl / info@leonzoo.pl / +48 696 426 746 / Polska