Ile razy dziennie należy karmić psa i kota oraz jak dużymi dawkami? Leonzoo.pl

    
PsyKotyKarmaPrzysmakiBlog

Ile razy dziennie należy karmić psa i kota oraz jak dużymi dawkami?

Marcin Jankowski | Leonzoo.pl → 13/04/2025 (09:56) → 17/04/2025 (17:24)Psy i koty mają krótkie jelito w stosunku do długości swojego ciała, a cały układ pokarmowy różni się od tego jaki mają inne zwierzęta. Efektem takiej budowy narządów wewnętrznych jest szybkie trawienie pokarmu u psów i kotów. Wniosek jest taki, że zwierzęta te powinny otrzymywać bardzo dobrej jakości karmę i w dodatku łatwostrawną, aby lepiej ją przyswajały w tak krótkim czasie!
Ile razy dziennie należy karmić psa i kota oraz jak dużymi dawkami? Psy i koty mają krótkie jelito w stosunku do długości swojego ciała, a cały układ pokarmowy różni się od tego jaki mają inne zwierzęta...

Jak często podawać pokarm psom i kotom? Skutki niedożywienia u zwierząt domowych?

Dlaczego nie powinno się karmić psa i kota raz dziennie? W przypadku psów karmienie ich raz dziennie prowadzi do niedoboru różnych składników, w efekcie czego mogą pojawić się u tych zwierząt zaburzenia trawienia, biegunki, a także może pojawić się rozszerzenie i skręt żołądka. Natomiast u kotów rzadkie karmienie w ciągu dnia to możliwość pojawienia się u nich chorób dolnych dróg moczowych.

Psy najlepiej karmić od 2 do 3 razy dziennie. Psy są względnymi mięsożercami co oznacza, że podawany posiłek powinien składać się z węglowodanów, białek i tłuszczy. Ponadto stosunkowo niska częstotliwość podawania posiłków psom wymusza, aby były one duże objętościowo.

Koty żywią się odmiennie od psów! Kot jako bezwzględny mięsożerca powinien otrzymywać posiłek białkowo - tłuszczowy. Posiłek dla kotów należy podawać od 19 do 22 razy na dobę. Tym samym powinien on być mały objętościowo ale za to często podawany.

Co wpływa na wielkość dawki pokarmowej u psów i kotów?

Można wyróżnić dwie grupy czynników, które mają wpływ na to jak duże dawki pokarmu spożywane są przez zwierzęta domowe - m. in. psy oraz koty. Grupuje się je wedle podziału: czynniki wewnętrze i czynniki zewnętrzne.

Do czynników wewnętrznych zaliczamy ośrodek głodu i sytości. Czyli te dwa ośrodki decydują, jak dużą dawkę pokarmu będzie spożywał pies czy kot. Ośrodek głodu powoduje, że zwierzęta domowe będą poszukiwały pokarmu i go spożywały, natomiast ośrodek sytości informuje zwierzę, żeby zaprzestał spożywania pokarmu w momencie przejedzenia. Ośrodki głodu i sytości ze sobą współgrają na prostej zasadzie. Jeśli jeden pracuje, to hamuje działanie drugiego.

Natomiast do czynników zewnętrznych w przypadku podawania pokarmu psom i kotom zaliczymy smakowitość pokarmu, dostępność jakościowego pokarmu oraz ilość pokarmu. Przykładowo psy, jeśli będą miały podane duże ilości pokarmu przez dłuższy okres czasu to będą się nadzwyczajnie przejadały, nie ograniczając jego spożywania. W praktyce psy i koty preferują karmy wilgotne, w pierwszej kolejności chodzi o takie w sosie, potem w galarecie, dalej jako pasztety i ostatecznie musy.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej sytuacji, która może mieć wpływ na ilość spożywanego pokarmu przez zwierzęta. Szczególnie widać to u psów. Chodzi dokładnie o sytuację, kiedy psy jedzą pokarm w większej grupie. W takich przypadkach psy mogą konkurować o dostępny pokarm między sobą i jeść go w większych ilościach. Przekłada się to na to, że osobniki w grupie ze słabszą psychiką lub niezrównoważone psychicznie, mogą się wtedy zablokować całkowicie i przestać jeść. Przyczyną takiego stanu będzie pojawiający się stres.

To czy psy i koty będą jadły karmy gotowe czy posiłki przygotowywane sposobami domowymi, zależy od ich dotychczasowego przyzwyczajenia i zapamiętania smaków. Jeśli pies czy kot nie był nigdy karmiony posiłkami przygotowywanymi samemu, będzie mu ciężko nagle przestawić się z karm gotowych na karmy domowe. To działa również w odwrotną stronę. Jeśli dotychczas karmiliśmy psa czy kota karmami domowymi, to zwierzęta ta nie będą chciały jeść karm ze sklepu.


Psy Koty Żywienie Karmy Pokarm Niedożywienie ChorobyNajnowsze poradniki →
Na początek skorzystamy z podstawowego podziału karm gotowych w opakowaniach. Dzięki niemu rozróżniamy karmy mokre i karmy suche. Najszybszym...Poradnik o psach i kotachKarmy mokre i karmy suche dla psów oraz kotów. Jakie są różnice w przygotowaniu karm gotowych?Psy i koty mają krótkie jelito w stosunku do długości swojego ciała, a cały układ pokarmowy różni się od tego jaki mają inne zwierzęta...Poradnik o psach i kotachIle razy dziennie należy karmić psa i kota oraz jak dużymi dawkami?Choć może się to wydawać naturalne, to jednak dobrze skomponowana dieta dla psa czy kota powinna składać się z odpowiednio dobranych składn...Poradnik o psach i kotachJakie są różnice w karmieniu psów oraz kotów? Różnice w zachowaniach zwierząt domowych
Karmy gotowe dla zwierząt domowych wybiera się biorąc pod uwagę trzy składowe, które decydują o tym, że będzie ona odpowiednia dla Twojego...Poradnik o psach i kotachJakie są czynniki decydujące o doborze odpowiedniej karmy dla psów i kotów?Małe koty - Felicinae - są bardzo zróżnicowane między sobą pod względem wyglądu. Jedne są małe i długość kota jest nieduża, za to inn...Poradnik o psach i kotachPrzegląd małych dzikich kotów żyjących w naturze i ciekawostki o nichW naturze, szczególnie wielkie koty, są najlepszymi myśliwymi spośród wszystkich innych żyjących zwierząt, wyczekując na swe ofiary w ukry...Poradnik o psach i kotachJak zachowują się dzikie koty w naturze i co mają wspólnego z kotami domowymi?
Najnowsze poradniki →
Polecamy blisko 22 000 produktów zoologicznych dla zwierząt

Darmowa dostawa przy zamówieniach już od 99 zł

Bogata oferta produktów dla psów i kotów oraz innych zwierząt domowych

Strona główna O serwisie Źródła wiedzy i autorzy Pomoc Regulamin serwisu Polityka prywatności Blog z poradnikami Najnowsze produkty Najnowsze kategorie Najnowsze marki Wszystkie regiony Kontakt Twitter Facebook MoboBlog
(c) 2025 leonzoo.pl / info@leonzoo.pl / Polska