Blog o psach i kotach oraz innych zwierzętach! Poznaj ciekawostki o nich, zasady żywienia i zachowania zwierząt | Leonzoo.pl
Blog z poradnikami nie tylko o psach i kotach, ale także o całej faunie świata! Odpowiadamy na wiele pytań związanych z różnymi aspektami codziennego życia dzikich zwierząt i domowych. Poznasz ciekawostki o różnych gatunkach zwierząt, pokażemy Ci proste zasady żywienia psów i kotów oraz opiszemy zachowania zwierząt w naturze oraz tych żyjących obok człowieka.
Jak wygląda fauna Polski? Jakie zwierzęta można spotkać na lądzie czy w Bałtyku w naszym kraju?!
Aby zdać sobie sprawę, dlaczego obecny świat zwierzęcy - nie tylko Polski, ale Europy jest taki, jakim go znamy, należy cofnąć się do młodszych dziejów geologicznych Ziemi, mianowicie do najmłodszych epok trzeciorzędu, pliocenu i epoki czwartorzędu, plejstocenu, która jest ogólnie znana pod nazwą epoki lodowcowej. Pliocen odznaczał się ciepłym klimatem w Europie, lecz ku końcowi jego nastąpiło już pewne ochłodzenie. Fauna europejska w pliocenie miała charakter fauny tropikalnej, zbliżonej w dużej mierze do obecnej fauny Afryki środkowej. Poważną rolę odgrywały w niej małpy, słonie, nosorożce, tapiry i antylopy. Ówczesne warunki klimatyczne pozwalały tym zwierzętom docierać daleko na północ, czego dowodem jest istnienie wówczas hipopotama w Anglii.
Białka jako niezbędny związek chemiczny organizmu żywego. Budowa, rodzaje, własności, funkcje, powstanie.
Białka są związkami chemicznymi o wielkiej cząsteczce, zbudowanymi z licznych połączonych z sobą aminokwasów. Występują one we wszystkich istotach żywych. Dla zjawisk życiowych białka mają znaczenie zasadnicze, zarówno bowiem struktura organizmu oraz procesy w nich zachodzące, jak również jego czynności biologiczne są bezpośrednio zależne od substancji białkowych.
Co to jest instynkt? Jak instynkt wpływa na zachowania zwierząt w naturalnym środowisku?
Niewiele jest pojęć naukowych równie niejasnych dla większości ludzi, jak pojęcie instynktu. Nie przeszkadza to nam używać nazwy tej na każdym kroku. Mówimy, że padając, instynktownie wyciągnął ręce przed siebie, że ktoś poczuł do kogoś instynktowną niechęć itd. Trudno jest o większa gmatwaninę. Wyciąganie rąk podczas padania nie jest żadnym instynktem, jest to bowiem ruch nabyty przez doświadczenie, a niechęć do kogokolwiek w ogóle nie ma nic z instynktem wspólnego. Trzeba jednak przyznać, że i w nauce pojęcie instynktu było i jest przedmiotem wielu sporów.
Wędrówki ptaków jako konieczność życiowa przy okresowej zmianie klimatu, poszukiwaniu pokarmu i miejsc lęgowych
Dzięki zdolności latania ptaki odznaczają się wielką ruchliwością i mogą w krótkim czasie pokonywać znaczne odległości. Szybki lot ułatwia im korzystanie z dogodnych warunków bytu w najodleglejszych częściach świata i nawet wówczas kiedy sprzyjające warunki trwają tylko krótki okres czasu. Gdy np. na dalekiej północy mroźna zima minie i ustąpi wprawdzie krótkiemu lecz stosunkowo ciepłemu latu, rozwija się wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeziora i bagna są pełne drobnych skorupiaków, ryb i larw komarów, toteż ptaki wodne i błotne oraz drobne ptaki śpiewające, które żywią się głównie komarami, znajdują od maja do sierpnia nieograniczoną ilość pokarmu.
Gdzie jest burza? Kiedy będzie burza? Radar burzowy na żywo z wyładowaniami elektrycznymi i grzmotami na mapie!
Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się gdzie jest burza i kiedy pojawi się w Twojej okolicy, skorzystaj z umieszczonej na stronie Leonzoo.pl mapy z wyładowaniami elektrycznymi (piorunami, błyskawicami)! Oprócz tego przygotowałem bardzo rozbudowany poradnik o burzach, którego treść zaczyna się poniżej mapy z burzami wykrytymi przez radar w czasie rzeczywistym. Z poradnika dowiecie się m. in. jak powstają burze, kiedy występują i w jakich regionach najczęściej. Ponadto po przeczytaniu mojego artykułu o burzach będziecie wiedzieli jak postępować podczas tych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych!
Ciekawostki o zachowaniach zwierząt w różnych środowiskach naturalnych, o których nie wiedzieliście
W zoologii wyróżniamy dziedzinę nauk zwaną etologią, która zajmuje się zachowaniami zwierząt w różnych środowiskach i na różnych etapach ich życia. Nazwy tej, utworzonej od greckich słów etos - obyczaj i logos - nauka, użył po raz pierwszy francuski zoolog Geoffroy de Saint-Hilaire w 1849 roku. Zadaniem etologii jest poznanie i opisanie zachowań zwierząt w różnych okolicznościach ich życia, od urodzenia aż do śmierci. Obyczaje te są charakterystyczne dla każdego gatunku i dziedziczą się z pokolenia na pokolenie, podobnie jak cechy cielesne.