W Tatrach jest 949 kozic, z tego 312 po polskiej stronie
Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku. Po stronie polskiej zaobserwowali 312 kozic – podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Dinozaury. Jak wyglądał świat pierwszych gadów jurajskich? Kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły dinozaury?!
Zanim na świecie pojawiły się dinozaury, to po jego powierzchni przemieszczały się wczesne odmiany gadów, swoją budową przypominające współczesne jaszczurki. Do cech charakterystycznych tych wczesnych gadów należy zaliczyć to, że ich nogi były lekko odsunięte w bok i ugięte pod kątem. Żywiły się powolniejszymi od nich zwierzętami roślinożernymi. Dopiero z poszczególnych gatunków wyodrębniły się dinozaury, nad którymi warto poświęcić trochę więcej czasu choćby z czystej ciekawości... Początek ery mezozoicznej, rozpoczynającej się okresem zwanym triasem, to moment gdzie zaczęły się kształtować nowe odmiany gadów. Z pierwszych odmian gadów, które odznaczały się sylwetką podobną do współczesnych jaszczurek, wykształciły się gady naczelne. Wśród nich pewna odmiana miała dość odmienne cechy jak różniąca je sylwetka oraz wyprostowane nogi, na których spoczywał cały ciężar ciała. Te właśnie różnice w pewnym momencie doprowadziły do wykształcenia się dinozaurów, będących potomkami gadów. Pod koniec triasu czyli jakieś 208 milionów lat temu zaczęły one opanowywać kulę ziemską. Dzisiaj jesteśmy rozróżnić 1000 gatunków dinozaurów roślinożernych i mięsożernych.
Jaki był ostateczny impuls do powstania życia na powierzchni Ziemi?
Publikowana wiedza o początku życia na Ziemi to wszystko wynik dotychczasowych badań, tworzenia naukowych teorii, wspólnego konsensu badaczy oraz szeregu domysłów snutych przez lata. Nikt z całą pewnością nie jest w stanie powiedzieć co działo się na Ziemi przed 3,8 miliarda lat temu. Póki co stwierdzono jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku, że w tamtym okresie w atmosferze Ziemi nie było tlenu. Występowały za to amoniak, woda, tlenek węgla, metan, wodór i nieznaczne ilości innych substancji. Ponadto powierzchnia Ziemi w przeważającej części była zalana gorącą wodą, podgrzewaną od żarzących się skał umiejscowionych tuż pod skorupą na dnie oceanów.
Jak powstało życie na Ziemi? Co działo się na naszej planecie przed powstaniem materii żywej?
Zanim jednak zaczniemy mówić o początku życia na naszej planecie, istotne jest to aby dowiedzieć się jak wyglądał jej początek. Według dotychczasowych badań naukowych, możemy przypuszczać że Ziemia powstała około 4,54 miliarda lat temu. Wykształciła się z dużym prawdopodobieństwem z mgławicy słonecznej czyli ogromnego obłoku gazu i pyłu, który zapadł się pod wpływem grawitacji. W centrum mgławicy utworzyło się Słońce, a wokół niego dysk protoplanetarny. To w jego miejscu powstały znane nam współcześnie planty, w tym także Ziemia.