Jak wygląda fauna Polski? Jakie zwierzęta można spotkać na lądzie czy w Bałtyku w naszym kraju?!
Aby zdać sobie sprawę, dlaczego obecny świat zwierzęcy - nie tylko Polski, ale Europy jest taki, jakim go znamy, należy cofnąć się do młodszych dziejów geologicznych Ziemi, mianowicie do najmłodszych epok trzeciorzędu, pliocenu i epoki czwartorzędu, plejstocenu, która jest ogólnie znana pod nazwą epoki lodowcowej. Pliocen odznaczał się ciepłym klimatem w Europie, lecz ku końcowi jego nastąpiło już pewne ochłodzenie. Fauna europejska w pliocenie miała charakter fauny tropikalnej, zbliżonej w dużej mierze do obecnej fauny Afryki środkowej. Poważną rolę odgrywały w niej małpy, słonie, nosorożce, tapiry i antylopy. Ówczesne warunki klimatyczne pozwalały tym zwierzętom docierać daleko na północ, czego dowodem jest istnienie wówczas hipopotama w Anglii.
Wędrówki ptaków jako konieczność życiowa przy okresowej zmianie klimatu, poszukiwaniu pokarmu i miejsc lęgowych
Dzięki zdolności latania ptaki odznaczają się wielką ruchliwością i mogą w krótkim czasie pokonywać znaczne odległości. Szybki lot ułatwia im korzystanie z dogodnych warunków bytu w najodleglejszych częściach świata i nawet wówczas kiedy sprzyjające warunki trwają tylko krótki okres czasu. Gdy np. na dalekiej północy mroźna zima minie i ustąpi wprawdzie krótkiemu lecz stosunkowo ciepłemu latu, rozwija się wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeziora i bagna są pełne drobnych skorupiaków, ryb i larw komarów, toteż ptaki wodne i błotne oraz drobne ptaki śpiewające, które żywią się głównie komarami, znajdują od maja do sierpnia nieograniczoną ilość pokarmu.
Gdzie jest burza? Kiedy będzie burza? Radar burzowy na żywo z wyładowaniami elektrycznymi i grzmotami na mapie!
Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się gdzie jest burza i kiedy pojawi się w Twojej okolicy, skorzystaj z umieszczonej na stronie Leonzoo.pl mapy z wyładowaniami elektrycznymi (piorunami, błyskawicami)! Oprócz tego przygotowałem bardzo rozbudowany poradnik o burzach, którego treść zaczyna się poniżej mapy z burzami wykrytymi przez radar w czasie rzeczywistym. Z poradnika dowiecie się m. in. jak powstają burze, kiedy występują i w jakich regionach najczęściej. Ponadto po przeczytaniu mojego artykułu o burzach będziecie wiedzieli jak postępować podczas tych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych!