Przemiana materii w organizmach żywych. Na czym polega przemiana materii, co na nią wpływa, co jest źródłem energii?
Każdy żywy organizm zużywa bez przerwy energię. Niektóre formy tego zużycia są widoczne, jak praca mięśniowa, obieg krwi. Inne są mniej oczywiste, jak np. energia zużywana na utrzymanie pozycji stojącej lub praca osmotyczna organizmu. Źródłem wszelkiej pracy, wydatkowania wszelkiej formy energii w organizmie jest chemiczna energia uzyskiwana przez odpowiednią przeróbkę składników ciała. Składniki te muszą być uzupełniane przez doprowadzenie z zewnątrz pokarmu. W razie braku pokarmu organizm traci na ciężarze i w końcu ginie śmiercią głodową. Widzimy więc, że życie jest nieodłącznie związane ze zmianami w składzie mineralnym organizmu, a każda taka zmiana jest z samej swej istoty związana z przyrostem albo ubytkiem energii. Tak więc przemiana materii i energii stanowią dwa różne sposoby ujęcia tego samego zjawiska. Obie te przemiany można określić wspólną nazwą pochodzącą z języka greckiego: metabolizm.
Jakie są różnice w karmieniu psów oraz kotów? Co wiemy o żywieniu zwierząt domowych?
Choć może się to wydawać naturalne, to jednak dobrze skomponowana dieta dla psa czy kota powinna składać się z odpowiednio dobranych składników odżywczych w określonych ilościach, aby uniknąć nadmiaru bądź niedoboru pokarmu. Właściciel psa czy kota powinien posiadać także umiejętność przygotowywania posiłków o odpowiedniej wartości energetycznej przy jednoczesnym zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania pokarmowego.
Co to jest trawienie i jak wygląda cały proces trawienia u zwierząt domowych?
Jak funkcjonuje żołądek u zwierząt? Komórki zwierząt wyższych żyją kosztem chemicznej przeróbki cukru, aminokwasów i tłuszczu, pobieranych z krwi. Te związki chemiczne, doprowadzane przez krew pochodzą z pokarmu, który zasadniczo jest mieszaniną surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, składających się z białka, węglowodanów i tłuszczy. Proces trawienia zamienia pokarm w proste rozpuszczalne ciała, które następnie ulegają wessaniu (resorpcji) przez ścianę jelita i w ten sposób przechodzą do krwi i limfy. Procesy trawienia zachodzą w przewodzie pokarmowym, który jest wyścielony tkankami przystosowanymi do funkcji trawienia i wessania.