Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni 2025 roku? Kiedy przestaniemy zmieniać czas? Dlaczego przestawiamy czas z zimowego na letni?!
W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o sezonowych zmianach czasu czyli przestawianiu naszych zegarków dla tzw. oszczędności energii elektrycznej, kiedy to przesuwane są w miesiącach letnich wskazówki zegara o 1 godzinę naprzód, a w miesiącach zimowych na odwrót. Swego czasu wiele mówiło się o tym, że przestaniemy zmieniać czas letni z zimowym, ale póki co szybko się na to nie zanosi. Na dzień dzisiejszy nadal obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. W naszym artykule dowiesz się, kiedy dokładnie dojdzie do zmiany czasu w 2025 roku, dlaczego to robimy i jaki ma to dla nas sens. Ponadto przygotowaliśmy szereg praktycznych informacji o sposobach odmierzania czasu oraz tworzeniu kalendarza.
Jak wygląda geologiczna budowa Polski? Co wiemy o budowie poszczególnych regionów w Polsce?!
Geologiczna budowa Polski jest wynikiem długotrwałych i skomplikowanych procesów geologicznych. Kilkakrotnie w różnych okresach istniały na obszarze Polski góry, które niszczone następnie przez takie czynniki, jak wiatr, rzeki, lodowce i wietrzenie atmosferyczne, ulegały obniżeniu, a następnie były zalewane przez fale morskie. Obecny krajobraz i budowa geologiczna Polski jest wynikiem ścierania się dwóch odwiecznych sił działających na Ziemi. Sił wewnętrznych - wypiętrzających, tworzących góry, powodujących trzęsienia ziemi oraz sił zewnętrznych, które niszczą utworzone nierówności i dążą do utworzenia płaskiego, wyrównanego krajobrazu.
W Tatrach jest 949 kozic, z tego 312 po polskiej stronie
Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku. Po stronie polskiej zaobserwowali 312 kozic – podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Jak wygląda fauna Polski? Jakie zwierzęta można spotkać na lądzie czy w Bałtyku w naszym kraju?!
Aby zdać sobie sprawę, dlaczego obecny świat zwierzęcy - nie tylko Polski, ale Europy jest taki, jakim go znamy, należy cofnąć się do młodszych dziejów geologicznych Ziemi, mianowicie do najmłodszych epok trzeciorzędu, pliocenu i epoki czwartorzędu, plejstocenu, która jest ogólnie znana pod nazwą epoki lodowcowej. Pliocen odznaczał się ciepłym klimatem w Europie, lecz ku końcowi jego nastąpiło już pewne ochłodzenie. Fauna europejska w pliocenie miała charakter fauny tropikalnej, zbliżonej w dużej mierze do obecnej fauny Afryki środkowej. Poważną rolę odgrywały w niej małpy, słonie, nosorożce, tapiry i antylopy. Ówczesne warunki klimatyczne pozwalały tym zwierzętom docierać daleko na północ, czego dowodem jest istnienie wówczas hipopotama w Anglii.