Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra. Polska może dołączyć do 22 krajów z podobnymi ograniczeniami
Liczba norek hodowanych i zabijanych na futra spadła na świecie o połowę w ostatnich latach – z 33 mln w 2020 do 17 mln w 2022 roku. Spada również produkcja futer z norek i lisów – wynika z danych Stowarzyszenia Otwarte Klatki. W Europie już ponad 20 krajów wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro lub znaczące ograniczenia dla hodowców. Także Polskę może czekać zmiana. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy, który zakłada zakaz tworzenia nowych ferm od 2025 roku i zamknięcie już istniejących do 2029 roku.
W Tatrach jest 949 kozic, z tego 312 po polskiej stronie
Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku. Po stronie polskiej zaobserwowali 312 kozic – podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Jak wygląda ogólny zarys procesu odżywiania zwierząt składnikami pokarmowymi w postaci diety?
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych sposobów odżywiania psów i kotów, chciałbym omówić ogólny zarys procesu odżywiania zwierząt bez podziału na konkretne gatunki. Proces pobierania z zewnątrz przez organizmy zwierząt składników pokarmowych niezbędnych do budowy własnego ciała, wewnętrznych przemian chemicznych i energetycznych nazywamy ogólnie odżywianiem.
Czym zajmuje się nauka o fizjologii zwierząt? Poznaj podstawy funkcjonowania organizmów zwierząt.
Fizjologia zwierząt jest nauką o czynnościach organizmów, o dynamice zjawisk życiowych w organizmach zwierzęcych. Badanie tych zjawisk utrudnione jest przez fakt, że są one wzajemnie z sobą powiązane, zależne od siebie i od warunków środowiska zewnętrznego. Każdy proces życiowy jest zlokalizowany w narządach, tkankach czy komórkach organizmu, jest więc nierozerwalnie związany ze strukturą ciała zwierzęcia. Ponieważ podłoże materialne (komórka, tkanka, narząd), w którym badamy przebieg procesu, ulega w tym czasie widocznym zmianom (stan aktywnej działalności), zadaniem fizjologa będzie nie tylko zbadanie samego procesu, lecz i uchwycenie zmian zachodzących w tym czasie w strukturze. Fizjolog, badając zjawiska życiowe organizmów zwierzęcych, bada więc funkcję ich żywych struktur.
Jak wygląda handlowy podział gotowych karm dla zwierząt? Jak je rozróżniać?!
Innym ogólnym klasyfikatorem karm gotowych jest podział ze względu na rodzaj użytych składników (surowców), które mają wpływ na cenę produktu końcowego. Mimo różnic recepturowych w takich karmach należy podkreślić, że nie ma to większego wpływu na same wartości pokarmowe dla psów i kotów. Podział ten wynika w głównej mierze z aspektów marketingowych poszczególnych producentów karm.
Jakie są rodzaje karm gotowych? Poznaj charakterystykę karm suchych, półwilgotnych i wilgotnych.
Poszczególne karmy gotowe dla psów i kotów odróżniamy w trzech aspektach, w zależności od tego jak zostały przygotowane, z jakich składników oraz metod ich konserwacji. Istnieją jeszcze inne kryteria podziału ale podstawowy to ten związany ze względu na proces produkcji karm. Do najczęściej pojawiających się na rynku zoologicznym należy wymienić karmy suche, karmy półwilgotne i karmy wilgotne.